به وبلاگ دانلود نرم افزارهای مهندسی عمران و معماری خوش آمدید منتظر نظرات و پیشنهادات شما می باشم دانلود کتاب و نرم افزارهای مهندسی عمران ومعماری - گزارشی از یک روش اشتباه در پایدار سازی گودها
تاریخ : سه شنبه 15 اردیبهشت 1394 | 09:46 ق.ظ | نویسنده : مهدی رضوی

گزارشی از یک روش اشتباه در پایدار سازی گودها

"حفر چاه تا یک متر پائین تر از تراز فونداسیون در فواصل 2 متری و اجرای شمعهای فلزی یا بتنی داخل چاهها تا ارتفاع 4 متری از ترازِ فونداسیونِ ابنیه مجاور و برداشتن تدریجی خاک کناره ها و شروع به اجرای فونداسیون و . . . . ".

این پایان عملیات اجرای سازه نگهبان نیست!

در اجرای سازه نگهبان، هدف پایدار سازی دیواره های خاک اطراف است؛ از اینرو پس از اجرای شمع های مدفون و قبل از برداشتن خاک کناره بایستی طبق یکی از روشهای معمول نسبت به اجرای دیواره های حائل بین شمعها اقدام نمود. انواع روشها از اجرای مش بین دو شمع و اجرای شاتکریت، اجرای بتن درجا، پانلهای پیش ساخته بتنی، سپرهای فلزی و الوار چوبی و همچنین اتصال مناسب آنها به شمعهای اطراف در کتابهای فنی ذکر شده است.

متاسفانه در برخی پروژه های شهری که فاقد مجری ذیصلاح  می باشند و دقت زیادی از طرف ناظر صورت نمی گیرد پس از اجرای شمعها "بدون نصب دیوارهای حائل" و صرفا  با نصب مهار بر روی دیوارهای ساختمانهای مجاور گود، با تصور آنکه با مهار ساختمانهای مجاور از ریزش گود جلوگیری بعمل می آید، عملیات پایدار سازی گود را به اتمام رسانده و وارد مرحله گود برداری و اجرای فونداسیون و اسکلت می شوند.

خاک مانند یک موجود زنده در شرایط مختلف رفتارهای متفاوتی از خود بروز می دهد و آنچه باعث پیش آمد حوادث ناگوار در گودبرداری­ها می­گردد، تغییر شکلهای خاک اطراف گود است. عوامل مختلفی در تغیر شکلهای خاک اثر می گذارند که مهمترین آنها عبارتند از : اعمال فشار (ابنیه مجاور، وسائل نقلیه عبوری، وزن خاک)، آب شستگی (باران، ترکیدگی لوله، نشت چاه فاضلاب)، ارتعاش (زلزله، ترافیک خیابانهای اطراف) و همچنین مدت باز ماندن گود (خاک بدون وجود سرباره اصطلاحا نفس می کشد و افزایش حجم می یابد). بنابراین اگر خاک اطراف گود به صورت کامل مهار نگردد امکان ریزش آن در هریک از مراحل ساختمان وجود دارد. متاسفانه در برخی پروژه ها به عوض اجرای دیواره حائل بین شمع ها و دستک ها، مهار بندهای مورب نصب می کنند که با توجه به توضیحات گفته شده روش مناسبی نمی باشد.

متاسفانه در یکی از حوادث که تابستان گذشته در خیابان آزادی رخ داد، در گودی به عمق 9 متر اجرای سازه نگهبان در قسمت شمالی گود، محدود به گذر 10 متری، بدون نصب دیوار حائل مابین شمع ها به اتمام رسید و ساختمان وارد مرحله اجرای فونداسیون و اسکلت گردید، که در حین مونتاژ مقاطع فولادی پیش از آنکه جوش ها در اتصالات تکمیل شوند، خاک جداره شمالی گود ریزش کرده و منجر به فرو افتادن ستونهای مجاور گذر رویِ تیر و ستونهای اطراف و فروریختن بخشی از  اسکلت گردید.

البته خوشبختانه این اتفاق در شب می افتد که کارگران مشغول کار نبوده اند و خسارات جانی در پی نداشته است و اسکلت که به داخل گود می افتد به ابنیه مجاور نیز خسارتی وارد نمی شود. منتها از ایجاد صدای فروافتادن اسکلت 12 متری که در مرحله اول نصب بوده مردم وحشت زده تا پاسی از شب و تا آمدن نیروهای امداد در خیابان به سر کرده اند. 

تهیه شده توسط مهندس حامد خانجانی


طبقه بندی: مطالب آموزشی،
برچسب ها: سازه نگهبان، نیلینگ، سپر، شمع کوبی، دیوار حائل، آب شستگی، مجری ذیصلاح،

لینک باکس

لینک باکس هوشمند مجیک پی سی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic